"Ostatni dzwonek" na spisanie wspomnień

Szufnarowa – malowniczo położona miejscowość w powiecie Strzyżowskim, dumna ze swojej kultury, szanująca pamięć poprzednich pokoleń, ich osiągnięcia i dbająca o lepsze jutro. To właśnie tu od 2016 roku funkcjonuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Szufnarowa, dzięki któremu mamy okazję poznawać historię miejscowości, lokalną kulturę, zwyczaje oraz losy jej mieszkańców – osób, które przez swoją determinację pozostały wierne swoim wartościom nawet w czasach największej próby.

Stowarzyszenie może poszczycić się wydaniem już trzech publikacji, poświęconych historii miejscowości. Jedną z nich jest książka „Ocalone wspomnienia. II wojna światowa w pamięci mieszkańców Szufnarowej”, będąca reminiscencją czasów mrocznych, tragicznych – wojennych lat. Jak zauważa autorka, był to „ostatni dzwonek” na wysłuchanie i spisanie wspomnień mieszkańców. Od momentu powstania książki w 2019 r. do dnia dzisiejszego odeszło już dziesięć osób, z którymi miała okazję przeprowadzić wywiady.

„Wspomnienia wojennych lat wywoływały wielkie emocje – tęsknotę, ból, łzy, niektórzy z wielką trudnością wracali do tych strasznych czasów” – mówi Danuta Brzoza.

Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia przeżycia sprzed ponad siedemdziesięciu lat przetrwają i będą nadal żywe w pamięci młodszych pokoleń. Autorka zwraca również uwagę z jednej strony na wdzięczność starszych mieszkańców za to, że mogli być wysłuchani, z drugiej na bardzo duże zainteresowanie książką, ze względu na które zdecydowano o zwiększeniu jej nakładu. Publikacja spotkała się z ciepłym przyjęciem nie tylko podczas spotkania promocyjnego, na które przybyło ponad 200 osób, ale również później, co było widoczne w licznych podziękowaniach przekazywanych drogą mailową i telefoniczną. Zainteresowanie książką przejawiają poza okolicznymi mieszkańcami także ich potomkowie w różnych częściach Polski, publikacja trafiła również za granicę, planowane jest jej przetłumaczenie na język angielski.

W 2020 r. została wydana książka „Z Maryją zwyciężyliśmy. Historia budowy kościoła i powstania parafii w Szufnarowej (1970-2020)”, upamiętniająca postać ks. Bronisława Domino, który zainicjował i wraz z mieszkańcami z wielką determinacją zrealizował w latach 1971 – 1975 budowę kościoła. Pomimo sprzeciwu komunistycznych władz dzięki wytrwałej pracy i oddaniu lokalna wspólnota wzniosła na bazie starej stodoły długo wyczekiwaną świątynię. W książce, będącej opowieścią o odwadze, determinacji i sile wiary, znajdziemy niepowtarzalne wspomnienia budowniczych kościoła oraz historyczne fotografie z rodzinnych archiwów.

„Każda rodzina w Szufnarowej otrzymała jeden egzemplarz w prezencie. Dla mieszkańców jest to szczególnie ważna publikacja, ponieważ każdy z nich włożył cząstkę swojej własnej pracy i zaangażowania w budowę parafii. Znajdziemy w niej niepowtarzalne, a zarazem bardzo osobiste wspomnienia” – podkreśla Małgorzata Książek, współautorka książki.Pasjonatów małej architektury z pewnością zainteresuje publikacja pt. „Krzyże i kapliczki w Szufnarowej”, będąca przewodnikiem po unikalnych zabytkach sakralnych, stanowiących pamiątkę najważniejszych wydarzeń historycznych miejscowości.

Dzięki wsparciu Stowarzyszenia w Szufnarowej możemy podziwiać również założoną przez ks. Bronisława Domino Izbę Pamięci „Jak żyli i pracowali nasi przodkowie", stanowiącej swoisty „skansen” XIX-XX wieku, w którym zobaczymy przedmioty codziennego użytku, narzędzia gospodarcze, rodzinne pamiątki, zbierane przez lata od okolicznych mieszkańców.

Izba Pamięci w 2018 roku przyłączyła się do Nocy Muzeów, goszcząc w swoich progach licznych zwiedzających. Opiekę nad wystawą sprawuje historyk Zenon Petka, dbający o zachowanie dziedzictwa kulturowego miejscowości.

Najnowszym projektem Stowarzyszenia jest planowane wydanie książki, poświęconej lokalnym pieśniom ludowym wraz z nagraniami, oraz organizacja wydarzeń towarzyszących m.in. warsztatów wokalnych.

Stowarzyszenie dba również o aktywność, integrację i rozwój mieszkańców. Pikniki, zajęcia Pilates, czy cykl wykładów „Akademia Szufnarowej” to tylko niektóre z jego przedsięwzięć.

Nieustannie podejmowane są nowe wyzwania i inicjatywy. Wśród planów na przyszłość jest m.in. upamiętnienie „sybiraków”, zesłanych do Związku Radzieckiego oraz mieszkańców Szufnarowej, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Zachęcamy do szerszego zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia na stronie aktywnaszufnarowa.pl.Tekst: Michał Jankowicz, Agata Książek