Dni Rodzicielstwa Zastępczego w Ośrodku Caritas Diecezji Rzeszowskiej Kotanii koło Krempnej

Już po raz piąty organizujemy.  Dni Rodzicielstwa Zastępczego w Ośrodku Caritas Diecezji Rzeszowskiej Kotanii koło Krempnej .W tym roku przyłączmy się do akcji "Pozytywnie Zakręceni" organizowanej przez Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. W samo południe zakręcimy małe kolorowe wiatraczki, które są symbolem tegorocznej akcji, wraz  z innymi rodzinami zastępczymi w całej Polsce. http://www.koalicja.org/kim-jestesmy/mapa-koalicji/


Impreza ta jest dla nas świętem i tradycją, ale żeby ją uświetnić potrzebujemy wsparcia. Projektem objęte są Rodziny   Zastępcze z powiatu krośnieńskiego, jasielskiego, brzozowskiego, leskiego i miasta Krosna. Nasze Stowarzyszenie skupia 23 rodziny. Przez 6 lat działalności zżyliśmy się ze sobą, jesteśmy swoistą grupa wsparcia. W miarę możliwości pomagamy RZ spokrewnionym i niespokrewnionym, nie będących członkami stowarzyszenia, umożliwiamy udział w szkoleniach, wpieramy moralnie i merytorycznie, zapraszamy z dziećmi do korzystania ze świetlicy środowiskowej. Chcemy się rozwijać, pogłębiać wiedzę i wprowadzać ją w życie aby polepszyć relacje między rodzinami, a przyjętymi pod opiekę dziećmi, oraz lepiej rozumieć ich tak specyficzne potrzeby.


Planujemy występy artystyczne w wykonaniu dzieci, prezentację multimedialną z osiągnięć stowarzyszenia, krótką konferencję z udziałem dyrektorów PCPR . Dyrektor PCPR w Krośnie i w Jaśle zgodziły się na przedstawienia planów rozwoju pieczy zastępczej w regionie.


Statuetka Wielkiego Serca w tym roku powędruje do Firmy OBI za wsparcie finansowe , które przeznaczyliśmy na indywidualne zajęcia sportowo-rekreacyjne w czasie ferii zimowych.


Przewidujemy też liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży, rodziców i zaproszonych gości.


WARSZTATY RĘKODZIELNICZE: wykonywanie różnych przedmiotów z siana- misy, dzbany, oraz bibułkarstwo - kwiaty z bibuły, pokazy strażackie.   Dzieci umieszczane w rodzinach zastępczych mają olbrzymie deficyty rozwojowe, emocjonalne i manualne. Często ukrywają swoje emocje i kumulują je w sobie. Nie umiejąc poradzić sobie z nimi stają się wybuchowi i ranią nie tylko siebie, lecz także najbliższe otoczenie. Warsztaty rękodzielnicze pomogły by im uwierzyć, ze same potrafią coś pięknego zrobić, Na zajęciach dzieci odkryją swoje możliwości i talenty, co spowoduje uwrażliwienie młodego pokolenia na piękno i twórczość ludową, a także emocje drugiej osoby. Warsztaty te utwierdzą uczestników, że każdy może odnieść sukces niezależnie od walorów artystycznych i estetycznych wykonanych prac. Nie bez znaczenia pozostanie fakt, że będą pracować w grupie. Będzie to również dobra okazja do kształtowania cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Na zakończenie zajęć zorganizujemy pokaz wykonanych prac. Najciekawsze prace zostaną pokazane na str. internetowej stowarzyszenia, a wszyscy uczestnicy otrzymają słodkie upominki. Element integracji i dobrej zabawy wniesie nauka tańców ludowych prowadzona przez znanego instruktora tańca.


Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zdeklarowały się utworzyć barek sałatkowy, a także przeprowadzić warsztaty kulinarne, gdzie dzieci własnoręcznie będą mogły przygotować dla siebie sałatkę owocową lub zrobić kanapkę,oraz warsztaty z bibułkarstwa.


Wśród młodzieży i dorosłych będą zorganizowane rozgrywki sportowe do których chcemy zaangażować przedstawicieli władz.


Dzieci są bardzo ruchliwe i aktywne, dla rozładowania sił proponujemy zabawę z pomocą dmuchanego zamku. Będzie to niewątpliwie olbrzymia atrakcja dla maluchów. W opłacie za wynajęcie zamku dmuchanego jest jeszcze duża trampolina, wata cukrowa dla każdego dziecka i popcorn. Porządku i bezpieczeństwa będzie pilnowała firma wypożyczająca sprzęt oraz rodzice.W połowie czerwca ma odbyć się wycieczka do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy .

 

Wzięliśmy  udział  w konkursie Fundacji Ernst & Young na organizację DRZ

http://www.ey.com/PL/pl/About-us/Corporate-Responsibility/Konkurs_30_maja2012

 

Bardzo proszę o informację dla potrzeb w/w fundacji, że będzie nadany materiał o naszej działalności i tym wydarzeniu (list intencyjny,e-mail)

 

 

A tu obiecany link na naszą stronę

http://wielkiesercekrosno.republika.pl/

 

kilka zdjęć do wyboru.

 

 

Pozdrawiam Serdecznie Katarzyna Jastrząb.

 

Podkarpackie Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Wielkie Serce

tel.600837231