2023-12-01 12:57:53

Jasło | Kultura i Sztuka

Filmowe przeboje Matuszkiewicza w JDK

Najpiękniejsze kompozycje Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza zabrzmiały podczas wtorkowego koncertu (28 listopada br.) z cyklu „JasMaty” w Jasielskim Domu Kultury.
Kwartet Henryka Miśkiewicza przypomniał zarówno tematy filmowe, jak i piosenki, które nuciła cała Polska.
Muzycy koncert rozpoczęli od własnej aranżacji piosenki „Ach, to był szał, gdy Duduś grał na saksofonie”. Niemal 9 - cio minutowa kompozycja została nagrodzona gromkimi brawami.
- Program, który zagramy jest niemal premierowy. Po raz pierwszy wykonaliśmy go specjalnie na zamówienie Polskiego Radia w programie Jazz.pl. Jesteście zatem drugą publicznością, która go usłyszy. A dzisiejszego wieczoru sięgniemy po najpiękniejsze kompozycje Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza - zwrócił się do przybyłych Henryk Miśkiewicz.
Fani twórczości znakomitego jazzmana usłyszeli następnie motyw przewodni serialu „Stawka większa niż życie” w mistrzowskiej interpretacji kwartetu Henryka Miśkiewicza. Muzycy tego wieczoru prezentowali znakomitą formę, a improwizacje wokół głównych tematów kompozycji zachwycały swoim kunsztem.
Artyści przypomnieli takie kompozycje Matuszkiewicza jak: „Oddalasz się”, motyw przewodni z serialu „Janosik”, „La valse du mal” z repertuaru Kaliny Jędrusik oraz kompozycję tytułową z serialu „Wojna Domowa”.
- Proszę państwa, z „Dudusiem” nagrywaliśmy bardzo dużo różnych kompozycji, piosenek, muzykę do filmów. Spędziłem z nim w studiu nagraniowym wiele czasu. Był perfekcjonistą. Wszystko co pisał było dokładnie wyliczone, nie było możliwości jakichś zmian. Gdy pisał muzykę do filmu - a utwór miał trwać minutę siedemnaście sekund - Duduś nabijał tempo, grał... i utwór miał dokładnie minutę i siedemnaście sekund - wspominał zmarłego dwa lata temu artystę Henryk Miśkiewicz.
Zachwycona publiczność nie chciała rozstać się z muzykami. Na bis zabrzmiała piosenka tytułowa z serialu „Czterdziestolatek”. Po koncercie Henryk Miśkiewicz spotkał się z fanami, podpisywał płyty, rozdawał autografy i rozmawiał o muzyce.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Rzeszów, a oficjalnym partnerem motoryzacyjnym koncertu była Toyota Jasło.

JDK


nowsza
starsza

Więcej z Jasła

Więcej z działu Kultura i Sztuka


2024-03-01 10:16:35

Rusza rekrutacja do klas I miejskich szkół podstawowych

Rusza rekrutacja do klas I miejskich szkół podstawowych

4 marca rozpoczynamy rekrutację do klas pierwszych miejskich szkół podstawowych. Trwać będzie ona do 25 marca, przy czym zapisy odbywają się wyłącznie w formie elektronicznej. Na terenie Jasła znajduje się dziewięć miejskich szkół podstawowych. Są to: - ...

2024-02-29 06:09:14

Ruszył nabór wystawców na III Jasielskie Targi Pracy, Edukacji i Kariery

Ruszył nabór wystawców na III Jasielskie Targi Pracy, Edukacji i Kariery

Jesteś przedsiębiorcą? Szukasz pracowników do swojej firmy? Nie wiesz jak do nich dotrzeć? Weź udział w III Jasielskich Targach Pracy, Edukacji i Kariery organizowanych przez Miasto Jasło w partnerstwie z Jasielskim Stowarzyszeniem Przedsiębiorców. Targi odbędą ...

2024-02-29 06:05:33

Do 1 marca trwa badanie ankietowe

Do 1 marca trwa badanie ankietowe

Do 1 marca trwa badanie ankietowe na temat adaptacji do zmian klimatu – zapraszamy do udziału Miasto Jasło przystąpiło do przygotowania Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu do 2030 roku (MPA). Dokument ma pomóc jak ...

Twórczość czytelników: Fotografia
2024-02-27 17:32:06

Kocie łapki w Klubie Czytających Rodzin

Kocie łapki w Klubie Czytających Rodzin

Koty są znane ze swojej niezależności, elegancji i samodzielnego charakteru. Są również cudownymi towarzyszami, potrafią wnieść w nasze życie wiele radości i spokoju. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji uczestnicy Klubu Czytających Rodzin ...

Twórczość czytelników: Poezja
2024-02-27 17:27:54

27 lutego - Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

27 lutego - Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Ponad sto organizacji pozarządowych – stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych, uczniowskich klubów sportowych, spółek non-profit, kościelnych osób prawnych aktywnie działa na terenie Jasła. Dzisiaj, 27 lutego, obchodzą swoje święto. Jasielskie organizacje działają praktycznie we wszystkich obszarach ze ...