VI Powiatowy Konkurs Kultury Europejskiej w Czudcu

10 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół w Czudcu odbył się VI Powiatowy Konkurs Kultury Europejskiej, będący kontynuacją wcześniejszego Powiatowego Konkursu Recytacji Poezji i Prozy Niemieckojęzycznej. Nowa formuła konkursu, oprócz dotychczasowej prezentacji utworów niemieckojęzycznych, zakłada recytację i śpiew w języku polskim i angielskim. Honorowy patronat nad konkursem po raz pierwszy objął Pan Jan Stodolak Wicestarosta Strzyżowski.

Powiatowy Konkurs Kultury Europejskiej organizowany przez Zespół Szkół w Czudcu przy współudziale Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, Gminy Czudec i Ośrodka Kultury w Czudcu ma na celu popularyzację osiągnięć krajów Unii Europejskiej w zakresie muzyki i literatury wśród uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu strzyżowskiego. Sprzyja on nie tylko propagowaniu nauki języków obcych, ale także pomaga w nawiązywaniu bliższych kontaktów z rówieśnikami. Jego wyjątkowy charakter podkreśla też formuła konkursu, która zakłada recytację lub śpiew dwóch utworów z dowolnie wybranego kraju Unii, przy założeniu, iż jeden zostanie wykonany w języku angielskim bądź niemieckim, a drugi - obowiązkowo w języku polskim. Rangę imprezy podnosi fakt objęcia jej honorowym patronatem przez Wicestarostę Strzyżowskiego.

Tegoroczną edycję konkursu tradycyjnie już rozpoczęła Pani Marta Proksa Dyrektor Zespołu Szkół w Czudcu, która w imieniu organizatorów powitała zgromadzonych gości oraz uczestników wraz z opiekunami. Oficjalnego otwarcia dokonał zaś Wicestarosta Strzyżowski Pan Jan Stodolak, sprawujący honorowy patronat nad imprezą. Konkurs poprowadzili uczniowie III klasy liceum ogólnokształcącego: Katarzyna Opalińska i Wojciech Furtek.

Podczas konkursu swoje umiejętności recytatorskie i wokalne zaprezentowało trzynaścioro młodych wykonawców z gimnazjów w Czudcu, Frysztaku i Godowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie, Zespołu Szkół w Czudcu i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Frysztaku.Komisja konkursowa na czele z jej przewodniczącą Panią Lucyną Janaś - Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Czudcu dokonała następującej oceny prezentacji konkursowych:Kategoria recytacja:I miejsce - Franciszek Czaja z gimnazjum we Frysztaku,II miejsce ex aequo: Aleksandra Ziobro z gimnazjum w Godowej i Zuzanna Fonfara z gimnazjum w Czudcu,Wyróżnienie: Sylwia Drogoń z LO w Strzyżowie.Kategoria prezentacji muzycznych - soliści:I miejsce: Łukasz Baran z LO w Strzyżowie,II miejsce: Aleksandra Szaro z ZS w Czudcu,III miejsce: Zuzanna Łukaszek z gimnazjum w Czudcu,Wyróżnienie: Adrian Kut z ZS w Czudcu, Natalia Zielińska ze SOSW we Frysztaku.Kategoria prezentacji muzycznych -zespoły:I miejsce: Martyna Materna i Szymon Ossowski z LO w Strzyżowie,II miejsce: Wioletta Piczak i Bartosz Grodzki z ZS w Czudcu,III miejsce: Zespół ESD z gimnazjum w Czudcu,Wyróżnienie: Klaudia Cyran i Patrycja Złotek z gimnazjum w Godowej.Zwycięzcy konkursu z rąk Wicestarosty Strzyżowskiego Pana Jana Stodolaka, członka Zarządu Powiatu w Strzyżowie Pana Mariana Złotka, Kierownika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Strzyżowie Pani Marii Koś oraz Dyrektora ZS w Czudcu Pani Marty Proksy otrzymali dyplomy, książki i różnego rodzaju gadżety ufundowane przez m.in.: Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Gminę Czudec, Wydawnictwa: WSiP, Oxford. Pearson, Macmillan, a także biuro informacji turystycznej -Austriainfo. Ponadto za najbardziej poprawną wymowę nagrodzone zostały trzy wykonawczynie: Wioletta Piczak (język angielski), Aleksandra Szaro (język niemiecki) i Sylwia Drogoń (język polski), które otrzymały nagrody indywidualne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Uroczystość z VI Powiatowego Konkursu Kultury Europejskiej zakończyła pamiątkowa fotografia uczestników i opiekunów artystów wraz gośćmi i organizatorami uroczystości.

[Inf. ZS w Czudcu, zdjęcie p. Bogdan Teper - oprac. A. Zielińska]


Podziel się swoją opinią*:
SKOMENTUJ!

214.10.11.2


Wpisz za pomocą cyfr rozwiązanie równania:
dziewięć minus cztery =
Twój adres e-mail będzie wykorzystany tylko do powiadomienia Ciebie o nowych wpisach w dyskusji.

KOMENTARZE
Ten wpis nie ma żadnych komentarzy.
Napisz pierwszy/a co o nim myślisz!