Sklepy, promocje, okazje w ostatnie dni belgijskich reklam.

Sklepy, promocje, okazje w ostatnie dni belgijskich reklam.


  


   Finałem  tegorocznej wyprzedaży w Belgii  jest obniżka aż do  70% wartości towarów. Takie wydarzenia wrastają na stałe w nasze krajobrazy. Dla potencjalnych kupujących stają się corocznym rytuałem wymagającym planowania, typowania towarów wartych nabycia i miejsc, w których tychże zakupów można dokonać. Spora liczba ludzi przygotowuje się na ten czas na kilka miesięcy wcześniej rezerwując swoje urlopy właśnie na pierwszą dekadę stycznia. Obniżki cen przyciągają wzrok przechodniów. Ostatnie dni coraz wyższe obniżki, a klienci kupują na ilość nie, na jakość, chociaż w tym roku spadł popyt. Handlowcy nauczeni doświadczeniami lat ubiegłych przygotowują punkty sprzedaży tak, by sprostać oczekiwaniom klienta. Wolnostojące bilbordy, barwne afisze, krzykliwe, wielojęzyczne reklamy mają przyciągnąć wzrok. A ponieważ zgodnie z potocznym powiedzeniem ”reklama dźwignią handlu”, wszystkie te zabiegi spełniają swoje zadanie w 100 %. z liczbami na minusie. Sklepy zapełniają się ludźmi, którzy wybierają, przebierają. Zainteresowanie jest bardzo duże, ale już nie takie, jak w latach ubiegłych. Zakupom towarzyszy większa rozwaga nad wyborem asortymentu towarów i ich ceny. I to nie ze względu na bardziej wyrafinowany gust kupujących, ale z powodu zasobu portfeli.


  Dotychczas tego typu globalne wyprzedaże w Belgii i państwach ościennych były planowane na styczeń. Jednak w tym roku państwa przygraniczne rozpoczęły akcje promocyjne już w końcowej fazie roku ubiegłego. Stąd też Belgia nie cieszyła się już taką popularnością jak w poprzednich okresach. Bo choć ludzi odwiedzających wielkie sklepy i mniejsze punkty sprzedaży było dużo, to zainteresowanie nabywaniem oferowanych towarów znacznie mniejsze. Zresztą nie ma w tym chyba nic dziwnego ludzie uczą się na własnych błędach. Dotychczas zakupy polegały na chwytaniu okazji, nie na kierowaniu się potrzebami. Podczas tegorocznych wyprzedaży widać, że kupujący zaczynają dokonywać racjonalnych wyborów, przede wszystkim ze względu na ogólny wzrost kosztów utrzymania, czyli kierując się zasobnością swojego portfela. A handlowcy? Ci zaskoczonym „nieurodzajem finansowym” i towarem zalegającym półki i witryny sklepowe zastanawiają się nad przedłużeniem akcji zbywania towarów, po najniższych z możliwych, cenach na pierwsze dni lutego. Obecne zniżki sięgają aż 70 % wartości towarów i są rekordowe na przestrzeni kilku ostatnich lat. Może to będzie ostatecznym argumentem przyciągającym niezdecydowanych lub spóźnialskich? Czas pokaże…


  Tegoroczne wyprzedaże charakteryzujące się wyjątkowo wysokimi obniżkami, wbrew oczekiwaniom przedstawicieli handlu, nie przyciągają przewidywanej ilości klientów. A co za tym idzie, zyski nie będą takie wysokie. I najprawdopodobniej spora cześć eksponowanych po obniżonych cenach towarów, zalegnie ponownie w magazynach, czekając na nowy sezon.


Istnieje prawdopodobieństwo, że ze względu na niski procent sprzedaży belgijscy handlowcy, podejmą decyzję o przedłużeniu okresu posezonowych promocji o kilka dni.


Także drodzy klienci ostatnia szansa na wyprawę do sklepów, a może jeszcze uda się zdobyć coś ciekawego, i to za niewielkie pieniądze.


 


Aut. Yvette P’M  styczeń.2013r.