Prokuratura apelacyjna w Lublinie zatrzymała marszałka województwa podkarpackiego, Mirosława K. z PSL. Polityk usłyszał już zarzuty korupcyjne.

Prokuratura apelacyjna w Lublinie zatrzymała marszałka województwa podkarpackiego, Mirosława K. z PSL. Polityk usłyszał już zarzuty korupcyjne. 


Mirosław K. należy do Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, to najwyższe władze partii.


Prokuratura apelacyjna w Lublinie nadzoruje śledztwo prowadzone przez CBA dotyczące najogólniej powoływania się na wpływy w instytucjach samorządowych i państwowych, podejmowania się pośrednictwa przy załatwianiu spraw za korzyści majątkowo-osobiste, czy ich obietnice oraz w sprawie udzielania korzyści osobistych osobom pełniącym funkcje publiczne - powiedział o przyczynach zatrzymania marszałka rzecznik prokuratury apelacyjnej Grzegorz Janicki.


Do zatrzymania doszło w poniedziałek. Wtedy mężczyzna był przesłuchiwany przez lubelskich śledczych.


Prokurator nie chciał udzielić bliższych informacji nt. zatrzymania K. Przyznał jednak, że marszałek usłyszał dziś zarzuty korupcyjne zagrożone karą od 8 do 10 lat więzienia.
K. nie jest jedyną osobą zatrzymaną w sprawie.


Dziś w Rzeszowie zatrzymano kolejną, jednego z podkarpackich przedsiębiorców. Jeżyński nie chce ujawnić roli, jaką w całej sprawie odgrywał zatrzymany we wtorek rano przedsiębiorca z województwa podkarpackiego.


Rzecznik marszałka Wiesław Bek powiedział, że urząd oficjalnie żadnej informacji o zatrzymaniu nie otrzymał. - Pan marszałek nie przyszedł we wtorek do pracy i nie odbiera telefonu. Wszelkie pełnomocnictwa ma wicemarszałek Zygmunt Cholewiński i to on poprowadzi cotygodniowe posiedzenie zarządu - dodał.


CBA kontroluje


13 lutego funkcjonariusze CBA weszli do urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie, zabezpieczyli dokumentację dotyczącą unijnych dotacji przyznanych przez samorząd województwa w latach 2011-12.


Szukali także dowodów na nieprawidłowości przy zatrudnianiu osób w urzędzie i w delegacjach służbowych. Funkcjonariusze CBA przeszukali także prywatne mieszkanie marszałka Mirosława K.


Urzędnicy w Brukseli zalecali wtedy, aby wstrzymać płatności w unijnych projektach objętych śledztwem. Zwrócone do korekty poświadczenie obejmuje 95 wniosków z różnych projektów na kwotę 118 ml zł.