Lider Biznesu Podkarpackiego Trójmiasta 2010 Statuetki dla najlepszych firm
Lider Biznesu Podkarpackiego Trójmiasta 2010
Statuetki dla najlepszych firm

Jasielska firma Jafar oraz huta szkła Makora z Tarnowca (pow. jasielski) otrzymały statuetki Lidera Biznesu Podkarpackiego Trójmiasta: Jasła, Krosna i Sanoka. Uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody (statuetki autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Samborowskiego-Zajdla) oraz wyróżnienia odbyła się 2 grudnia br. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Do konkursu zorganizowanego przez tygodnik „Nowe Podkarpacie” przy współudziale prezydenta Krosna oraz burmistrzów Jasła i Sanoka, pod honorowym patronatem wojewody i marszałka województwa podkarpackiego, zgłosiło się 31 firm z byłego woj. krośnieńskiego. Na podstawie nadesłanych przez nie ankiet, ośmioosobowa kapituła pod przewodnictwem prezydenta Krosna Piotra Przytockiego oceniła ich działalność w 2010 r. biorąc pod uwagę: dynamikę obrotów, rentowność sprzedaży, wartość inwestycji, otoczenie gospodarcze, innowacyjność i nowoczesność technologii, systemy jakości, wyróżnienia, nagrody, certyfikaty oraz wpływ na środowisko, po czym przyznała nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach: firm mikro (zatrudniających do 10 osób), małych (11 – 50 osób), średnich (51 – 250 osób) i dużych (powyżej 250 osób). Wręczyli je: marszałek woj. podkarpackiego Mirosław Karapyta, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj, prezydent Krosna Piotr Przytocki, burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, burmistrz Sanoka Wojciech Blecharczyk i prezes „Nowego Podkarpacia” Tadeusz Więcek.
- Kiedyś ktoś żartobliwie powiedział, że województwo podkarpackie składa się z bogatej północy i pięknego południa. Ta impreza łamie ten stereotyp – mówił podczas gali marszałek województwa Mirosław Karapyta, dodając, że w przyszłym roku, gdy woj. podkarpackie przejmie przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej w Brukseli, na pierwszej imprezie - 24 stycznia – odbędzie się prezentacja walorów Podkarpackiego Trójmiasta: Krosna, Jasła, Sanoka.
Celem konkursu była promocja rozwoju gospodarczego Podkarpackiego Trójmiasta, prezentacja firm, większa integracja przedsiębiorców z samorządami terytorialnymi. W opinii burmistrza Jasła to dobra idea, która pozwala poznać potencjał gospodarczy, nie tylko pod względem statystyki, ilości firm, ale też ich jakości. - Chodziło o wskazanie liderów, firm dobrze stojących pod względem finansowym, doskonale dających sobie radę na trudnym rynku. Poprzez tę nagrodę mamy też możliwość integracji środowiska. Ci, którzy przyjeżdżają na galę mogą o sobie usłyszeć. Niejednokrotnie firmy funkcjonujące po sąsiedzku nie znają swoich potencjalnych możliwości. Dzięki takim spotkaniom mamy okazję poznać swoją siłę, miejsce w Polsce i na Podkarpaciu. To pokazuje, że Podkarpacie ma nie tylko potencjał turystyczny, ale też przemysłowy, gospodarczy – powiedział burmistrz Andrzej Czernecki. – Cieszę się, że wiele firm jasielskich zgłosiło chęć udziału w tym konkursie. Jest jeszcze wiele takich, które mają szansę na wyróżnienie, ale tym razem się nie zgłosiły. Na przykład Nowy Styl w kategorii firm powyżej 250 osób ma bardzo duże szanse na otrzymanie nagrody i liczę na to, że tak się stanie w kolejnych konkursach, jeżeli tylko zechcą wziąć udział w rywalizacji.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich uczestniczących w konkursie firm, samorządowych władz wojewódzkich, miejskich i gminnych z dawnego woj. krośnieńskiego, funkcjonujących na tym terenie szkół wyższych i sponsora - Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Patronami medialnymi imprezy byli: TVP Rzeszów i Polskie Radio Rzeszów.
Nagrodzeni: kategoria firm mikro: KHS „Makora” Tarnowiec; kategoria firm małych: „Pelmet” Kazimierz Pelczar, Eugeniusz Pelczar sp. jawna Krościenko Wyżne; kategoria firm średnich: Fabryka Armatur „Jafar” SA Jasło; kategoria firm dużych: Rafineria Nafty Jedlicze SA Jedlicze.
Wyróżnieni: firmy mikro: P.K.W. „Impuls” Tarnowiec; Konsorcjum Olejów Przepracowanych Jedlicze; Witkowska - Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Sanok; firmy małe: EAE Elektronic Sanok; Petrosoft.pl sp. z o.o. Jasło, Greinplast Podkarpacie sp. z o.o. Krosno, Herb sp. z o.o. Sanok; firmy średnie: OSM Jasienica Rosielna, Trans-Wiert sp. z o.o. Jasło, Krosglass Krosno; firmy duże: MPGK sp. z o.o. Krosno, Uzdrowisko Rymanów SA Rymanów Zdrój.

Po rozdaniu nagród powiedzieli: Bogdan Kasprzyk Makora KHS: - Myślę, że to wyróżnienie nie byłoby możliwe, gdyby nie największy sukces jaki spółka, którą mam zaszczyt reprezentować, osiągnęła w tym roku, czyli emisja akcji, którą udało nam się przeprowadzić i pozyskać na rozwój firmy kwotę ponad 6 mln zł (...) Chciałbym zachęcić innych przedsiębiorców, żeby wybrali tę ścieżkę strategii dalszego rozwoju. Serdecznie zapraszam firmy, które chciałyby się dowiedzieć jak to zrobić, chętnie podzielę się zdobytym doświadczeniem, do siedziby firmy w Tarnowcu koło Jasła. Myślę, że to początek naszej drogi. Na razie startowaliśmy z poziomu mikro, ale przejęliśmy już pakiet 100 procent udziałów Huty Szkła Tarnowiec. Po połączeniu tych dwóch podmiotów automatycznie przeskoczymy do firm średnich i spróbujemy zawalczyć o kolejne laury już z wyższego poziomu.
Makora to firma o długoletnich tradycjach, znana z produkcji niepowtarzalnego szkła artystycznego. Obecnie 80 procent jej produkcji idzie na rynek zagraniczny. Huta wprowadza nowe technologie, nie stosowane dotychczas w Polsce, z których zastosowaniem produkuje szeroko rozumiane wyroby dekoracyjne i użytkowe ze szkła dekoracyjnego. zatrudnia doskonałych projektantów, ale współpracuje też ze znanymi projektantami zagranicznymi.