Droga w Ożennej najważniejszą inwestycją ostatnich lat
Droga w Ożennej najważniejszą inwestycją ostatnich lat


Przejście graniczne w Ożennej jest jedną z najważniejszych inwestycji Zarządu Powiatu w Jaśle w ostatnich latach. Budowa drogi pomiędzy Polską a Słowacją kosztowała ponad 4,5 mln euro i została sfinansowana ze środków unijnych. - Dzięki skutecznemu aplikowaniu o środki unijne udało się zrealizować jedną z najważniejszych inwestycji w powiecie jasielskim w ostatnich latach. Droga z Jasła do Bardejova stanowi najkrótsze połączenie pomiędzy tymi dwoma państwami – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.
Droga w Ożennej to jedyne przejście graniczne na terenie powiatu jasielskiego, która skróciła nie tylko czas dojazdu o ponad 20 km, ale poprawiła także komunikację z powiatem krośnieńskim.
Projekt został zrealizowany wspólnie przez trzy powiaty: jasielski, krośnieński oraz bardejovski. W ramach tej inwestycji wybudowano niespełna 2 kilometrowy odcinek drogi po stronie słowackiej oraz przebudowano drogę po stronie polskiej na trasie Krosno-Kobylany-Toki. Ta część inwestycji objęła modernizację drogi w powiecie krośnieńskim na odcinku o długości 7,8 km oraz 6-kilomterowy odcinek w powiecie jasielskim.
Projekt samorządowy sprawił również, że południowa i północna część Beskidu Niskiego uzyskała dogodne połączenie, a tym samym został wznowiony dawny szlak handlowy. - Jest to nawiązanie do historii. Tędy przebiegał jeden z głównych szlaków handlowych z Biecza przez Nowy Żmigród i Bardejova, handlowano bursztynem i węgierskim winem. Tak jak kiedyś sprzyjał rozwojowi tych terenów, mamy nadzieję, że tym razem otwarcie tego szlaku będzie stymulatorem rozwoju gospodarczego i turystycznego – mówi Starosta Jasielski.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu pod nazwą „Rozwój infrastruktury drogowej pomiędzy powiatem krośnieńskim, jasielskim i bardejovskim” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Uroczyste otwarcie nowej drogi w Ożennej odbyło się w październiku ubiegłego roku.


Podziel się swoją opinią*:
SKOMENTUJ!

214.10.11.2


Wpisz za pomocą cyfr rozwiązanie równania:
trzy razy jeden =
Twój adres e-mail będzie wykorzystany tylko do powiadomienia Ciebie o nowych wpisach w dyskusji.

KOMENTARZE
Ten wpis nie ma żadnych komentarzy.
Napisz pierwszy/a co o nim myślisz!
T.max °C °C °C °C °C °C °C °C
T.min °C °C °C °C °C °C °C °C
Rano
Południe
Wieczór
Noc
Prawd. Deszcz
Kierunek wiatru
Siła wiatru* B B B B B B B B
Indeks UV
Słońce
Wschód
Zachód 01:00 01:00 01:00 01:00 01:00 01:00 01:00 01:00
* - siła wiatru w skali Beauforta
** - Indeks UV - pomiar promieniowania ultrafioletowego (UV)