DNI POLSKIEJ GASTRONOMII

DNI POLSKIEJ GASTRONOMII

W dniach 18-22.11.2013 odbyła się druga edycja festiwalu „Dni Polskiej Gastronomii” przedstawiająca najlepsze polskie regionalne delikatesy. Pojawiły się smakołyki z Podkarpacia, Dolnego Śląska, Małopolski i  Gdańska. 
„Dni Polskiej Gastronomii” organizuje Instytut Polski w Pradze we współpracy z Ambasadą RP, Ministerstwem Rolnictwa  i Rozwoju Wsi, Województwem Dolnośląskim oraz Wydziałem Promocji i Handlu.
W poniedziałek 18.11.2013 zaprezentowano produkty regionu podkarpacia.
Dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki, Sportu i Współpracy Międzynarodowej z Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Reczek wprowadził w magiczne Podkarpacie wszystkich przybyłych gości. W swej prezentacji wskazał atuty regionu, jego miejsca, które warto odwiedzić a przede wszystkim ogromną ilość smaków charakteryzujących Podkarpacie.
Dzięki zaangażowaniu Centrum Informacji i Promocji  Turystycznej Biura Podróży MADART, które od dawna współpracuje z Instytutem Polskim w Pradze, okazję do prezentacji regionalnych delikatesów miały wyłącznie firmy z Jasła i okolic. Do odwiedzania pięknej ziemi jasielskiej zachęcała przybyłych na prezentację prażan Małgorzata Hałkowska z biura MADART.
Tomasz Stójewski z Jasła, przedstawiciel winnicy „Dwie Granice” w swej prezentacji przedstawił walory enoturystyczne regionu łącząc je z degustacją wina.
Ostatnim elementem prezentacji ale chyba najdłużej wyczekiwanym przez licznie przybyłą publiczność była prezentacja gastronomiczna.
Oktawian Dietzius z restauracji „u Schabińskiej” z Jasła specjalizującej się w daniach regionalnych wprowadził gości merytorycznie w zagadnienie tradycyjnych smaków podkarpacia. Zaprezentowane zostały m.in. proziaki, gołąbki z kaszą gryczaną i perłową, z ziemniakami,  schab pieczony z kością, mięsa pieczyste, ogórki kiszone, smalec ze skwarkami i wiele innych specjałów restauracji.
Wszyscy odwiedzający pierwszy dzień byli zachwyceni i nikt nie wyszedł głodny.