220 rocznica insurekcji Kościuszkowskiej w Gminie Kołaczyce

 220 rocznica insurekcji Kościuszkowskiej w Gminie Kołaczyce


 W Bieździedzy jak 220 lat temu w Krakowie wybrzmiała przysięga Tadeusza Kościuszki. To właśnie w takich chwilach powracają do nas echa tamtych lat, gdy 24 marca 1794 roku na rynku głównym w Krakowie Kościuszko - ten wybitny „syn polskiej ziemi” -mówił wtedy do wszystkich zebranych  : "Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Męka Syna Twego".  Tę kościuszkowską myśl ideowo-polityczną podjęli ponad sto lat temu mieszkańcy wsi Bieździedza z gminy Kołaczyce tworząc Oddział Kosynierów. Kosynierzy z Bieździedzy pełnią straż przy Bożym Grobie podczas Świąt Wielkanocnych, asystują podczas wszystkich gminnych uroczystości państwowych i kościelnych oraz reprezentują Gminę Kołaczyce na terenie całego kraju. Są dumą społeczności lokalnej i „perłą” lokalnej kultury.


       22 marca br. w Bieździedzy odbyły się uroczystości gminne upamiętniające  wydarzenia sprzed 220 lat, których organizatorem był Burmistrz Miasta i Gminy Kołaczyce oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach. Rozpoczęły się one Mszą Św. której  przewodniczył ks. proboszcz Władysław Depa,   homilię wygłosił ks. Henryk Zachara.  Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha.


 „ (...) Chciałam podziękować Panu Bogu za to, że tu jesteśmy i możemy wspólnie świętować kolejną rocznicę powstania narodu polskiego. Dziękujemy za tak wspaniały oddział kosynierów, który od 1794 roku krzewi tradycję i patriotyzm (..)  Jesteście solą tej ziemi (...) bycie kosynierem w dzisiejszych czasach to nie tylko zaszczyt, ale także wielka odpowiedzialność, to noszenie historii i kultywowanie tradycji (...) ” dodała Burmistrz Kołaczyc.


     Na uroczystości w Bieździedzy przybyli: Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego  Dariusz Sobieraj, Starosta Jasielski  Adam Kmiecik, Wicestarosta Jasielski Franciszek Miśkowicz, Koordynator Solidarnej Polski w powiecie jasielskim Maria Kurowska, radni Rady Miejskiej w Kołaczycach na czele z Przewodniczącym Rady Miejskiej  Stanisławem Dunajem oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń na czele z  Ogniową Kompanią Honorową OSP w Kołaczycach, a także 307 Kołaczycką Grunwaldzką Drużyną Harcerską „Wilki”.


    Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha dziękując Kosynierom za ich ponad wiekowe poświęcenie wręczyła komendantowi oddziału pamiątkowy grawerton.


    Uroczystości 220 rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej uświetniły występy młodzieży z Zespołu Szkół Publicznych w Bieździedzy.


   Ewa Piekarska dyrektor GOK Kołaczyce


Już wkrótce relacja filmowa na stronie www.itvpoludnie.pl


 


 


 

Podziel się swoją opinią*:
SKOMENTUJ!

214.10.11.2


Wpisz za pomocą cyfr rozwiązanie równania:
jeden dodać siedem =
Twój adres e-mail będzie wykorzystany tylko do powiadomienia Ciebie o nowych wpisach w dyskusji.

KOMENTARZE
Ten wpis nie ma żadnych komentarzy.
Napisz pierwszy/a co o nim myślisz!