2023-01-07 12:39:08

Niebylec | Informacje

6 stycznia 2023 r. zmarła Lucyna Podolska


Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 6 stycznia 2023 r. zmarła Lucyna Podolska, wieloletnia wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Niebyleckiej, emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej im ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Połomi.

Od chwili założenia do początku 2021 roku była wiceprezesem Towarzystwa, a także jej członkinią założycielką stowarzyszenia, aktywnie działającą na rzecz lokalnej społeczności i inicjatorką rozmaitych wydarzeń kulturalnych.

Lucyna Podolska urodziła się w Połomi 15 maja 1945 r. Jako córka Władysława i Kazimiery Sikorów. Przez wiele lat była nauczycielką m.in. języka rosyjskiego i edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej im k. kard. Stefana Wyszyńskiego w Połomi. Była też znaną regionalistką, z pasją odkrywającą tradycję i historię regionu, autorką i reżyserką scenariuszy przedstawień teatralnych i uroczystości obrzędowych, wystawianych z dziećmi i młodzieżą szkoły w Połomi, a potem z Kołem Emerytów i Rencistów w Połomi.

Spektakle teatralne reżyserowane przez Lucynę Podolską były wystawiane dla lokalnej społeczności, ale wyszły także poza tereny naszego regionu. Prezentowano je m.in. na konkursie „Dziecko w folklorze” w WDK w Rzeszowie, w Baranowie Sandomierskim oraz w Zakopanem w galerii Władysława Hasiora.

Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i kultury, w 2002 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego.
Lucyna Podolska była autorką książek „Parafia Połomia, przeszłość i teraźniejszość” (2012), w której przedstawiła historię założenia i funkcjonowania połomskiej parafii od XIV w. do roku 2012, oraz „Obrazki folkloru połomskiego”, w której zamieściła trzy spektakle pisane gwarą – „Szczodoroki”, „Droby” i „Na paświsku”. Publikowała artykuły w „Głosie Niebylca” i w „Rocznikach Niebyleckich”.

Współtworzyła i opiekowała się Muzeum Regionalnym w „Gajówce” przy kościele w Połomi. Zajmowała się także haftem, szydełkowaniem i rękodziełem artystycznym. Gromadziła materiały historyczne o Połomi, przygotowując się do napisania kolejnej książki o tej miejscowości.

Zapamiętamy Ją jako osobę niezwykle pracowitą, skromną i serdeczną, której niestrudzone i godne podziwu działania dały wielu osobom impuls do pielęgnowania pamięci o przeszłości regionu, dbania o teraźniejszość i budowania przyszłości opartej na dziedzictwie tradycji i kultury naszej Małej Ojczyzny.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiejnowsza
starsza

Więcej z Niebylca

Więcej z działu Informacje


2024-07-21 17:17:59

Jasielskie święto Kopernika i batiku

Jasielskie święto Kopernika i batiku

Uroczystym finisażem zakończyła się trwająca od 10 czerwca br. roku w Jasielskim Domu Kultury wystawa batiku „De Copernicus – Trzy Pracownie i Goście”. Na ekspozycję, która po raz pierwszy została wystawiona w sierpniu ubiegłego roku ...

2024-07-21 17:13:42

Zatrzymać się i dostrzec. Wystawa Ryszarda Kucaba w JDK

Zatrzymać się i dostrzec. Wystawa Ryszarda Kucaba w JDK

Wystawa ”Zatrzymania” – moim zdaniem – jest bardzo przyjemna w odbiorze. Uspokajająca i – pewnie to nie jest komplement – ale nie budząca kontrowersji, co uważam, że w dzisiejszych niespokojnych czasach jest dużym plusem – powiedział ...

2024-07-19 19:46:20

Dostępne Jasło - zwiększamy dostępność w obsłudze mieszkańców

Dostępne Jasło - zwiększamy dostępność w obsłudze mieszkańców

Miasto Jasło stawia na inkluzywność i dostępność usług dla wszystkich swoich mieszkańców. W ramach projektu "Dostępne Jasło" zostanie zakupione nowoczesne wyposażenie, które umożliwi osobom o specjalnych potrzebach łatwiejszy dostęp do budynków urzędu miasta oraz podległych ...

Twórczość czytelników: Fotografia
2024-07-19 06:35:08

Nabór na stanowisko dyrektora Żłobka Miejskiego w Jaśle. Termin zgłoszeń mija 29 lipca

Nabór na stanowisko dyrektora Żłobka Miejskiego w Jaśle. Termin zgłoszeń mija 29 lipca

Burmistrz Miasta Jasła ogłosił nabór na stanowisko dyrektora Żłobka Miejskiego w Jaśle, który budowany jest przy ulicy Mendysa 2. Żłobek będzie odrębną jednostką organizacyjną miasta, a nowy dyrektor placówki zobowiązany będzie do zorganizowania struktury organizacyjnej ...

Twórczość czytelników: Poezja
2024-07-10 20:45:18

Modernizacja skwerów miejskich w Jaśle

Modernizacja skwerów miejskich w Jaśle

Miasto Jasło ogłosiło przetarg na modernizację dwóch skwerów miejskich realizując projekt „Zielono-niebieska infrastruktura w Jaśle”. Nowoczesne, ale przede wszystkim ekologiczne rozwiązania, pojawiąsię na skwerkach u zbiegu ulic: Słowackiego i Czackiego oraz 3 Maja i Staszica. Wprowadzenie ...